1 mar 2016

PROJEKT

Udało się!
Projekt OGAR POLSKI. REAKTYWACJA został zaakceptowany przez największą w Polsce platformę crowdfundingową (finansowania społecznościowego)  http://www.PolakPotrafi.pl i w połowie marca 2016r pojawi się na tym portalu!!!

Poniatowska sfora

O PROJEKCIE
Celem naszego projektu jest upowszechnianie wiedzy o rasie OGARA POLSKIEGO - jednej z (zaledwie) pięciu ras psów polskich - przepięknego, mądrego, dostojnego psa z tradycjami myśliwskimi i z historią wpisaną w historię Polski a jednocześnie wiernego psa rodzinnego, który jest mało znamy a przez to niedoceniany nawet w Polsce.
Nasz pomysł wynika z chęci podzielenia się swoją pasją ale też wiedzą (nie tylko swoją ale wielu wieloletnich hodowców i pasjonatów rasy) dotyczącą ogara polskiego. Zależy nam aby Polacy dowiedzieli się iż w Polsce żyją takie polskie psy - chcemy w tym temacie uświadamiać społeczeństwo a także informować i edukować je czyli prowadzić kampanie społeczno-informacyjną, której celem będzie zwrócenie uwagi na ogara polskiego, przybliżenie społeczeństwu jego historii i cech oraz uświadomienie jak niewiele tych psów jest właśnie w Polsce, a także jak to zmienić, jak sprawiać aby ten wartościowy polski pies był coraz bardziej doceniany w swoim kraju. Kampania także zawiera bardzo ważny aspekt patriotyczny - chcemy poprzez rozpowszechnianie wiedzy o ogarze polskim promować Polskę i uczyć Polaków jak doceniać jej atuty "Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie".
W projekcie planujemy zorganizowanie jedynego w Polsce, mobilnego,  profesjonalnego stoiska informacyjno-reklamowego ogara polskiego, które będzie ustawiane na wystawach, konkursach, pokazach związanych z psami ale także na imprezach o innej tematyce, ale z szerokim spektrum oddziaływania na społeczność (festyny, pikniki, imprezy masowe) Planujemy też spotkania i pogadanki z prezentacją ogara w szkołach i przedszkolach czy innych placówkach kulturalno–oświatowych. Zamierzamy też w ramach projektu opracować i wydrukować broszury/katalogi (o historii rasy, o rasie tu i teraz, o cechach rasy ze zdjęciami ogarów z całej Polski i wypowiedziami ludzi związanych z tematem – oczywiście we współpracy ze znawcami rasy), oraz ulotki, plakaty i kalendarze z ogarami oraz gadżety nawiązujące do rasy. Wierzymy, że każda wiedza jest cennym nabytkiem a możliwość dowiedzenia się o historii, w ogóle o istnieniu takich pięknych psów rasy polskiej z pewnością da dużą satysfakcje i wpłynie na wzrost poczucia dumy narodowej. Mamy nadzieję, że te spotkania przy stoisku i materiały informacyjne, dadzą owoce w postaci większego zainteresowania rasą i tego, że coraz więcej polskich ogarów zamieszka w polskich domach, ciesząc swoją obecnością i polskością nowych właścicieli. (oczywiście – nie chodzi nam o ilość tylko o jakość – nie chcemy aby nastała „moda na ogara” ale chcemy dać przyszłym, potencjalnym właścicielom ogara pełniejszą (lub w ogóle) możliwość zapoznania się z rasą i zweryfikowania, czy taki pies znajdzie u nich dobry, kochający dom)
A – i tu dodam – nie planujemy zarabiania na projekcie – ma to być działanie z pasji, do którego każdy kolejny pasjonata ogara polskiego może się włączyć i robić „dobrą robotę” na rzecz rasy.


O NAS
Jesteśmy pasjonatami polskości, a głównie tradycji związanych z życiem codziennym polskiego dworu. Nazwany przez przyjaciół Poniatowskim Dworkiem nasz dom, z powiewającymi cały rok biało-czerwonymi flagami, gazon przed progiem, drzewa na posesji, grabowy żywopłot, posadzone przed laty krzewy, kwiaty, słowem wszystko łącznie z budynkami gospodarskimi, nie jest przypadkowe. Dlatego nie zdziwiłoby nas gdyby ktoś stwierdził że „mamy świra” na punkcie poprawności historycznej. Oczywiście „dom” to nie tylko cztery ściany lecz jego klimat i atmosfera. Organizujemy wieczory patriotyczne czy sarmackie biesiady dla przyjaciół, kuligi dla dzieci, śpiewamy i czytamy poezję wielkich Polaków. Uszyliśmy i prezentujemy na sobie stroje szlacheckie, chociażby witając w naszych progach przybywających gości. Wprowadzamy w naszej rodzinie i rozpowszechniamy polskie obyczaje kulinarne, świąteczne, zwyczaje towarzyskie, etc. – wszystko aby sławić naszą Rzeczpospolitą.

OPOLE 2016r - Światowa Wystawa Psów Ras Polskich

O HISTORII OGARA W OGÓLE A TAKŻE W NASZYM DOMU
Kilka lat temu zafascynowała nas historia niezwykłej rasy psa jaką jest OGAR POLSKI. Nasza rodzima rasa jest w Polsce niedoceniana i co gorsza niemal zupełnie nieznana. Często doświadczamy tego na wystawach krajowych i międzynarodowych, organizowanych w Polsce gdzie wystawiamy nasze psy. Wystawy te odwiedzają setki rodzin i tysiące sympatyków psów wszystkich ras świata. Kiedy odwiedzający podchodzą do naszych ogarów, zachwycają się ich urodą, budową czy charakterem po czym zadają pytanie: „Co to za rasa?”. Zaś po uzyskaniu odpowiedzi „robią wielkie oczy” ze zdziwienia , a z ust często pada: „To nieprawdopodobne że nie znamy tej rasy. Trzeba ją promować!” . A jednocześnie niemal każdy zna lub używa powiedzenia „Ogary poszły w las” cytując (często nieświadomie) „Popioły” Żeromskiego. Tymczasem ogary wymienia już Gall Anonim w swej kronice. Pisze o nich Mikołaj Rej czy hrabia Jan Ostroróg. Przez setki lat towarzyszyły polskim królom, szlachcie i ziemianom na polowaniach, a także podczas wypoczynku przy salonowym kominku. Sto i dwieście lat temu na pewno każdy widywał i rozpoznawał ogara polskiego bo nie sposób było znaleźć takiego dworu, gdzie by ogarów nie hodowano. Z dawnych zapisków gospodarczych, rejestrów dworskich, dowiedzieć się można, że ogar był znaną i cenioną rasą psów myśliwskich.
Nasza fascynacja tą piękną polska rasą zaowocowała pojawieniem się w naszym domu w ciągu 2 lat aż czterech ogarów: HUSARZ z Sarmackiej Tradycji, MINA Ogarzy Gon, AS-ANI Poszły w Las i FELIX Pola i Gaje Ołtarzew, Są one dla nas pasją i radością, mamy nadzieję że w przyszłości uda nam się założyć hodowlę ogara polskiego w Poniatowej.

od lewej z przodu Husarz i Asani, z tyłu Mina i Felix, 

Oprócz wystaw – pokazów piękności, na których z dumą prezentujemy nasze psy, uczestniczymy także w konkursach myśliwskich, zafascynowani aspektem użytkowości ogara. Ogar polski ma niesamowitą umiejętność tropienia, świetną orientacje w terenie i przepiękny gon (granie) – odkrycie tego pozwoliło nam rozwijać, poprzez szkolenia (robienie ścieżek tropowych w lesie, tropienie w zagrodzie dziczej, praca na otoku, trening posłuszeństwa) naturalną pasje myśliwską naszych psów.
15 listopada 1966 wzorzec rasy został zarejestrowany przez FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna). W 2016 mija 50 lat od tego faktu. Chcemy zatem zrobić co jest możliwe aby o ogarze – dumnym psie polskim dowiedziało się jak najwięcej rodaków.

HUSARZ z Sarmackiej Tradycji

O NASZYCH POTRZEBACH PROJEKTOWYCH
Chcemy zorganizować jedyne w Polsce - mobilne stoisko informacyjne ogara polskiego. Aby to się udało potrzebujemy:
- zakupić ściankę promocyjną dającą możliwość eksponowania ogara na tle polskiego dworku. Będzie ona atrakcyjnie maskować każdą przestrzeń i teren, na którym przyjdzie nam rozłożyć stoisko - abyśmy my mogli prezentować ogary na estetycznym tle a odwiedzający w ładnej scenerii fotografować się z ogarami. Futerał na elementy ścianki po jej rozłożeniu ma zastosowanie jako trybunka np. na ulotki,
- zakupić profesjonalne akcesoria na stoisko promocyjne: rollupy, żagle reklamowe, totemy, standy na ulotki i publikacje związane z rasą, etc.
- przygotować i wydrukować materiały informacyjno-reklamowe – broszury/katalogi, ulotki i inne publikacje i wydruki z ogarem,
- zakupić gadżety promocyjne z ogarem polskim np kotyliony, puzzle. balony, smycze, breloczki etc. oraz nabyć bułki w kształcie ogara.
- zakupić  przyczepę aby "nadać naszemu projektowi mobilności" i obrandować ją grafikami ogarów (oczywiście z ogromnym napisem Ogar Polski). Profesjonalna reklama na przyczepie będzie spełniać swoją rolę zarówno podczas długich przejazdów, jak i w miejscach organizacji pikników, konkursów, pokazów czy wielkich wystaw plenerowych. Na przyczepie przewidziane jest także miejsce na Sponsora Głównego (lub kilku SponsorówZłotego, Srebrnego i Brązowego). 
W kolejnych etapach, przy dużym poparciu WSPIERAJĄCYCH chcemy dodatkowo:
- zwiększyć nakład lub zawartość broszury i przygotować następne materiały promocyjne,  zakupić gadżety związane z ogarem polskim jako nagrody na konkursy.
- zakupić nagłośnienie i 2 mikrofony nagłowne do prowadzenia konferansjerki przy stoisku informacyjnym.
- zakupić namiot reklamowy 3x3 z aluminiowym stelażem, trzema ściankami, w pełni obrandowany oraz wyposażenie dodatkowe (składane stoliki i krzesła). - pozwoli nam to promować ogra polskiego poprzez udział w licznych mniejszych festynach organizowanych w ramach dni miast, piknikach szkolnych, rodzinnych, parafialnych etc. , na których prezentowanie psów będziemy łączyć z edukacją o rasie, poprzez wykłady lub opowiadania, prezentacje oraz konkursy wiedzy o ogarze.


O NASZYCH PATRONIACH/DARCZYŃCACH
Prowadzimy rozmowy z firmami i instytucjami (kontakt osobisty, telefoniczny, mailowy) - pozyskujemy od nich nagrody rzeczowe/usługi dla przyszłych wspierających nas przez portal PolakPotrafi.pl lub pomoc przy przygotowaniu, realizacji czy promocji projektu np. na swojej stronie. Firmy z którymi wejdziemy we współpracę, otrzymają od nas tytuł PATRONA PROJEKTU/DARCZYŃCY i ich loga, dane zostaną umieszczone na specjalnej tablicy patronów projektu, którą będziemy eksponować przy mobilnym stoisku informacyjnym ogara polskiego oraz przygotujemy i będziemy rozpowszechniać broszurkę o ich zaangażowaniu w nasz projekt. Oczywiście o patronach będzie informacja na fb naszych ogarów, na blogu projektu oraz na stronie www.polakpotrafi.pl

Zachęcamy też firmy do objęcia PATRONATEM jednego, wybranego z naszych czterech, OGARA POLSKIEGO - Firma będzie wspierać promocję rasy a wybraniec będzie dumnie przez cały rok nosił logo Firmy na obroży, smyczy, jego zdjęcia publikowane przez nas będą zawierały logo Firmy z informacją o patronacie (itd.) (wsparcie - oczywiście po wcześniejszym kontakcie w celu ustalenia warunków patronatu)


O SPONSORACH
Proponujemy też firmom TYTUŁ SPONSORA ZŁOTEGO/SREBRNEGO/BRĄZOWEGO lub alternatywnie jedyny TYTUŁ SPONSORA GŁÓWNEGO naszego projektu – reklama sponsorów będzie umieszczona na przyczepie, na materiałach promocyjnych i reklamowych, na stronie fb naszych ogarów i stronie naszej przyszłej hodowli (wsparcie - oczywiście po wcześniejszym kontakcie w celu ustalenia warunków umowy sponsorskiej)


O NAGRODZIE FINAŁOWEJ
CZYLI WSPÓLNE BIESIADOWANIE Z OGAREM W TLE
DLA SPONSORÓW, PATRONÓW I WSPIERAJĄCYCH
Jeżeli uda nam się wspólnie zebrać fundusze na zrealizowanie wszystkich celów - to dla wszystkich chętnych Wspierających, którzy poparli projekt kwotą 100 zł (i więcej) oraz Patronów i Sponsorów zorganizujemy piknik w Poniatowskim Dworku w okresie wakacyjnym, czyli wspólne biesiadowanie z ogarem w tle: będzie prezentacja zakupionych materiałów promocyjnych i możliwość zrobienia sobie zdjęcie z ogarami, będzie ognisko z pieśnią patriotyczną przy dźwiękach gitary, pieczona kiełbasa, cebularz i cydr lubelski, wędzona przez nas szynka i boczek, domowy chleb, pierogi Cioci Mani, bigos Babci Ani itp. Z chętnymi pójdziemy na spacer z ogarami lub udostępnimy rowery na przejażdżkę po poniatowskich lasach. Ci co zostaną na noc będą mogli rozbić na naszej posesji namioty a rano przywitamy ich śniadaniem – jajecznicą ze szczypiorkiem z jajek polskich kur, które hodujemy. I oczywiście będziemy zapraszać Was z Waszymi najbliższymi aby to spotkanie dało Wam jak najwięcej satysfakcji i radości. Wszyscy obecni otrzymają pamiątkowe (smaczne) wypieczone w lokalnej piekarni bułki w kształcie głowy ogara.